Σφίγξ Classical Grammar Drill  

Verb Paradigm: τέμνω, to cut
(τέμνω, τεμέω, ἔτεμον, τέτμηκα, τέτμημαι, ἐτμήθην)

ACTIVE VOICE
Present
indicative

τέμνω
τέμνεις
τέμνει
τέμνομεν
τέμνετε
τέμνουσι

Present
subjunctive

τέμνω
τέμνῃς
τέμνῃ
τέμνωμεν
τέμνητε
τέμνωσι

Present
optative

τέμνοιμι
τέμνοις
τέμνοι
τέμνοιμεν
τέμνοιτε
τέμνοιεν

Present
infinitive

τέμνειν

Present
participles

τέμνων
τέμνουσα
τέμνον

Present
imperative

τέμνε
τέμνετε

Aorist
indicative

ἔτεμον
ἔτεμες
ἔτεμε
ἐτέμομεν
ἐτέμετε
ἔτεμον

Aorist
subjunctive

τέμω
τέμῃς
τέμῃ
τέμωμεν
τέμητε
τέμωσι

Aorist
optative

τέμοιμι
τέμοις
τέμοι
τέμοιμεν
τέμοιτε
τέμοιεν

Aorist
infinitive

τεμεῖν

Aorist
participles

τεμών
τεμοῦσα
τεμόν

Aorist
imperative

τεμέ
τέμετε




Future
indicative

τεμῶ
τεμεῖς
τεμεῖ
τεμοῦμεν
τεμεῖτε
τεμοῦσι

Future
optative

τεμοῖμι
τεμοῖς
τεμοῖ
τεμοῖμεν
τεμοῖτε
τεμοῖεν

Future
infinitive

τεμεῖν

Future
participles

τεμῶν
τεμοῦσα
τεμοῦν

Imperfect
indicative

ἔτεμνον
ἔτεμνες
ἔτεμνε
ἐτέμνομεν
ἐτέμνετε
ἔτεμνον

Perfect
indicative

τέτμηκα
τέτμηκας
τέτμηκε
τετμήκαμεν
τετμήκατε
τετμήκασι

Perfect
subjunctive

τετμήκω
τετμήκῃς
τετμήκῃ
τετμήκωμεν
τετμήκητε
τετμήκωσι

Perfect
optative

τετμήκοιμι
τετμήκοις
τετμήκοι
τετμήκοιμεν
τετμήκοιτε
τετμήκοιεν

Perfect
infinitive

τετμηκέναι

Perfect
participles

τετμηκώς
τετμηκυῖα
τετμηκός

Pluperfect
indicative

ἐτετμήκη
ἐτετμήκης
ἐτετμήκει
ἐτετμήκεμεν
ἐτετμήκετε
ἐτετμήκεσαν

MIDDLE VOICE
Present
indicative

τέμνομαι
τέμνει
τέμνεται
τεμνόμεθα
τέμνεσθε
τέμνονται

Present
subjunctive

τέμνωμαι
τέμνῃ
τέμνηται
τεμνώμεθα
τέμνησθε
τέμνωνται

Present
optative

τεμνοίμην
τέμνοιο
τέμνοιτο
τεμνοίμεθα
τέμνοισθε
τέμνοιντο

Present
infinitive

τέμνεσθαι

Present
participles

τεμνόμενος
τεμνομένη
τεμνόμενον

Present
imperative

τέμνου
τέμνεσθε




Aorist
indicative

ἐτεμόμην
ἐτέμου
ἐτέμετο
ἐτεμόμεθα
ἐτέμεσθε
ἐτέμοντο

Aorist
subjunctive

τέμωμαι
τέμῃ
τέμηται
τεμώμεθα
τέμησθε
τέμωνται

Aorist
optative

τεμοίμην
τέμοιο
τέμοιτο
τεμοίμεθα
τέμοισθε
τέμοιντο

Aorist
infinitive

τεμέσθαι

Aorist
participles

τεμόμενος
τεμομένη
τεμόμενον

Aorist
imperative

τεμοῦ
τέμεσθε




Future
indicative

τεμοῦμαι
τεμεῖ
τεμεῖται
τεμοῦμεθα
τεμεῖσθε
τεμοῦνται

Future
optative

τεμοίμην
τεμοῖο
τεμοῖτο
τεμοίμεθα
τεμοῖσθε
τεμοῖντο

Future
infinitive

τεμεῖσθαι

Future
participles

τεμούμενος
τεμουμένη
τεμούμενον

Imperfect
indicative

ἐτεμνόμην
ἐτέμνου
ἐτέμνετο
ἐτεμνόμεθα
ἐτέμνεσθε
ἐτέμνοντο

Perfect
indicative

τέτμημαι
τέτμησαι
τέτμηται
τετμήμεθα
τέτμησθε
τέτμηνται

Perfect
infinitive

τετμῆσθαι

Perfect
participles

τετμημένος
τετμημένη
τετμημένον

Pluperfect
indicative

ἐτετμήμην
ἐτέτμησο
ἐτέτμητο
ἐτετμήμεθα
ἐτέτμησθε
ἐτέτμηντο

PASSIVE VOICE
Present
indicative

τέμνομαι
τέμνει
τέμνεται
τεμνόμεθα
τέμνεσθε
τέμνονται

Present
subjunctive

τέμνωμαι
τέμνῃ
τέμνηται
τεμνώμεθα
τέμνησθε
τέμνωνται

Present
optative

τεμνοίμην
τέμνοιο
τέμνοιτο
τεμνοίμεθα
τέμνοισθε
τέμνοιντο

Present
infinitive

τέμνεσθαι

Present
participles

τεμνόμενος
τεμνομένη
τεμνόμενον

Present
imperative

τέμνου
τέμνεσθε




Aorist
indicative

ἐτμήθην
ἐτμήθης
ἐτμήθη
ἐτμήθημεν
ἐτμήθητε
ἐτμήθησαν

Aorist
subjunctive

τμηθῶ
τμηθῇς
τμηθῇ
τμηθῶμεν
τμηθῆτε
τμηθῶσι

Aorist
optative

τμηθείην
τμηθείης
τμηθείη
τμηθεῖμεν
τμηθεῖτε
τμηθεῖεν

Aorist
infinitive

τμηθῆναι

Aorist
participles

τμηθείς
τμηθεῖσα
τμηθέν

Aorist
imperative

τμήθητι
τμήθητε




Future
indicative

τμηθήσομαι
τμηθήσει
τμηθήσεται
τμηθησόμεθα
τμηθήσεσθε
τμηθήσονται

Future
optative

τμηθησοίμην
τμηθήσοιο
τμηθήσοιτο
τμηθησοίμεθα
τμηθήσοισθε
τμηθήσοιντο

Future
infinitive

τμηθήσεσθαι

Future
participles

τμηθησόμενος
τμηθησομένη
τμηθησόμενον

Imperfect
indicative

ἐτεμνόμην
ἐτέμνου
ἐτέμνετο
ἐτεμνόμεθα
ἐτέμνεσθε
ἐτέμνοντο

Perfect
indicative

τέτμημαι
τέτμησαι
τέτμηται
τετμήμεθα
τέτμησθε
τέτμηνται

Perfect
infinitive

τετμῆσθαι

Perfect
participles

τετμημένος
τετμημένη
τετμημένον

Pluperfect
indicative

ἐτετμήμην
ἐτέτμησο
ἐτέτμητο
ἐτετμήμεθα
ἐτέτμησθε
ἐτέτμηντο