Σφίγξ Classical Grammar Drill  

Verb Paradigm: οἴγνυμι, to open
(οἴγνυμι, οίξω, ἔῳξα, ἔῳχα, ἔῳγμαι, ἐῴχθην)

ACTIVE VOICE
Present
indicative

οἴγνυμι
οἴγνυς
οἴγνυσι
οἴγνυμεν
οἴγνυτε
οἰγνύασι

Present
subjunctive

οἰγνύω
οἰγνύῃς
οἰγνύῃ
οἰγνύωμεν
οἰγνύητε
οἰγνύωσι

Present
optative

οἰγνύοιμι
οἰγνύοις
οἰγνύοι
οἰγνύοιμεν
οἰγνύοιτε
οἰγνύοιεν

Present
infinitive

οἰγνύναι

Present
participles

οἰγνύς
οἰγνῦσα
οἰγνύν

Present
imperative

οἴγνυ
οἴγνυτε

Aorist
indicative

ἔῳξα
ἔῳξας
ἔῳξε
ἐῴξαμεν
ἐῴξατε
ἔῳξαν

Aorist
subjunctive

ᾤξω
ᾤξῃς
ᾤξῃ
ᾤξωμεν
ᾤξητε
ᾤξωσι

Aorist
optative

ᾤξαιμι
ᾤξειας
ᾤξειε
ᾤξαιμεν
ᾤξαιτε
ᾤξειαν

Aorist
infinitive

ᾦξαι

Aorist
participles

ᾤξας
ᾤξασα
ᾦξαν

Aorist
imperative

ᾦξον
ᾤξατε




Future
indicative

οίξω
οίξεις
οίξει
οίξομεν
οίξετε
οίξουσι

Future
optative

οίξοιμι
οίξοις
οίξοι
οίξοιμεν
οίξοιτε
οίξοιεν

Future
infinitive

οίξειν

Future
participles

οίξων
οίξουσα
οίξον

Imperfect
indicative

ᾤγνυν
ᾤγνυς
ᾤγνυ
ᾤγνυμεν
ᾤγνυτε
ᾤγνυσαν

Perfect
indicative

ἔῳχα
ἔῳχας
ἔῳχε
ἐῴχαμεν
ἐῴχατε
ἐῴχασι

Perfect
subjunctive

ἐῴχω
ἐῴχῃς
ἐῴχῃ
ἐῴχωμεν
ἐῴχητε
ἐῴχωσι

Perfect
optative

ἐῴχοιμι
ἐῴχοις
ἐῴχοι
ἐῴχοιμεν
ἐῴχοιτε
ἐῴχοιεν

Perfect
infinitive

ἐῳχέναι

Perfect
participles

ἐῳχώς
ἐῳχυῖα
ἐῳχός

Pluperfect
indicative

ἠῴχη
ἠῴχης
ἠῴχει
ἠῴχεμεν
ἠῴχετε
ἠῴχεσαν

MIDDLE VOICE
Present
indicative

οἴγνυμαι
οἴγνυσαι
οἴγνυται
οἰγνύμεθα
οἴγνυσθε
οἴγνυνται

Present
subjunctive

οἰγνύωμαι
οἰγνύῃ
οἰγνύηται
οἰγνυώμεθα
οἰγνύησθε
οἰγνύωνται

Present
optative

οἰγνυοίμην
οἰγνύοιο
οἰγνύοιτο
οἰγνυοίμεθα
οἰγνύοισθε
οἰγνύοιντο

Present
infinitive

οἴγνυσθαι

Present
participles

οἰγνύμενος
οἰγνυμένη
οἰγνύμενον

Present
imperative

οἴγνυσο
οἴγνυσθε




Aorist
indicative

ἐῳξάμην
ἐῴξω
ἐῴξατο
ἐῳξάμεθα
ἐῴξασθε
ἐῴξαντο

Aorist
subjunctive

ᾤξωμαι
ᾤξῃ
ᾤξηται
ᾠξώμεθα
ᾤξησθε
ᾤξωνται

Aorist
optative

ᾠξαίμην
ᾤξαιο
ᾤξαιτο
ᾠξαίμεθα
ᾤξαισθε
ᾤξαιντο

Aorist
infinitive

ᾤξασθαι

Aorist
participles

ᾠξάμενος
ᾠξαμένη
ᾠξάμενον

Aorist
imperative

ᾦξαι
ᾤξασθε




Future
indicative

οίξομαι
οίξει
οίξεται
οιξόμεθα
οίξεσθε
οίξονται

Future
optative

οιξοίμην
οίξοιο
οίξοιτο
οιξοίμεθα
οίξοισθε
οίξοιντο

Future
infinitive

οίξεσθαι

Future
participles

οιξόμενος
οιξομένη
οιξόμενον

Imperfect
indicative

ᾠγνύμην
ᾤγνυσο
ᾤγνυτο
ᾠγνύμεθα
ᾤγνυσθε
ᾤγνυντο

Perfect
indicative

ἔῳγμαι
ἔῳξαι
ἔῳκται
ἐῴγμεθα
ἔῳχθε
ἔῳνται

Perfect
infinitive

ἐῷχθαι

Perfect
participles

ἐῳγμένος
ἐῳγμένη
ἐῳγμένον

Pluperfect
indicative

ἠῴγμην
ἤῳξο
ἤῳκτο
ἠῴγμεθα
ἤῳχθε
ἤῳντο

PASSIVE VOICE
Present
indicative

οἴγνυμαι
οἴγνυσαι
οἴγνυται
οἰγνύμεθα
οἴγνυσθε
οἴγνυνται

Present
subjunctive

οἰγνύωμαι
οἰγνύῃ
οἰγνύηται
οἰγνυώμεθα
οἰγνύησθε
οἰγνύωνται

Present
optative

οἰγνυοίμην
οἰγνύοιο
οἰγνύοιτο
οἰγνυοίμεθα
οἰγνύοισθε
οἰγνύοιντο

Present
infinitive

οἴγνυσθαι

Present
participles

οἰγνύμενος
οἰγνυμένη
οἰγνύμενον

Present
imperative

οἴγνυσο
οἴγνυσθε




Aorist
indicative

ἐῴχθην
ἐῴχθης
ἐῴχθη
ἐῴχθημεν
ἐῴχθητε
ἐῴχθησαν

Aorist
subjunctive

ᾠχθῶ
ᾠχθῇς
ᾠχθῇ
ᾠχθῶμεν
ᾠχθῆτε
ᾠχθῶσι

Aorist
optative

ᾠχθείην
ᾠχθείης
ᾠχθείη
ᾠχθεῖμεν
ᾠχθεῖτε
ᾠχθεῖεν

Aorist
infinitive

ᾠχθῆναι

Aorist
participles

ᾠχθείς
ᾠχθεῖσα
ᾠχθέν

Aorist
imperative

ᾤχθητι
ᾤχθητε




Future
indicative

ᾠχθήσομαι
ᾠχθήσει
ᾠχθήσεται
ᾠχθησόμεθα
ᾠχθήσεσθε
ᾠχθήσονται

Future
optative

ᾠχθησοίμην
ᾠχθήσοιο
ᾠχθήσοιτο
ᾠχθησοίμεθα
ᾠχθήσοισθε
ᾠχθήσοιντο

Future
infinitive

ᾠχθήσεσθαι

Future
participles

ᾠχθησόμενος
ᾠχθησομένη
ᾠχθησόμενον

Imperfect
indicative

ᾠγνύμην
ᾤγνυσο
ᾤγνυτο
ᾠγνύμεθα
ᾤγνυσθε
ᾤγνυντο

Perfect
indicative

ἔῳγμαι
ἔῳξαι
ἔῳκται
ἐῴγμεθα
ἔῳχθε
ἔῳνται

Perfect
infinitive

ἐῷχθαι

Perfect
participles

ἐῳγμένος
ἐῳγμένη
ἐῳγμένον

Pluperfect
indicative

ἠῴγμην
ἤῳξο
ἤῳκτο
ἠῴγμεθα
ἤῳχθε
ἤῳντο