Σφίγξ Classical Grammar Drill  

Verb Paradigm: ῥήγνυμι, to break
(ῥήγνυμι, ῥήξω, ἔρρηξα, ἔρρωγα, ἔρρηγμαι, ἐρράγην)

ACTIVE VOICE
Present
indicative

ῥήγνυμι
ῥήγνυς
ῥήγνυσι
ῥήγνυμεν
ῥήγνυτε
ῥηγνύασι

Present
subjunctive

ῥηγνύω
ῥηγνύῃς
ῥηγνύῃ
ῥηγνύωμεν
ῥηγνύητε
ῥηγνύωσι

Present
optative

ῥηγνύοιμι
ῥηγνύοις
ῥηγνύοι
ῥηγνύοιμεν
ῥηγνύοιτε
ῥηγνύοιεν

Present
infinitive

ῥηγνύναι

Present
participles

ῥηγνύς
ῥηγνῦσα
ῥηγνύν

Present
imperative

ῥήγνυ
ῥήγνυτε

Aorist
indicative

ἔρρηξα
ἔρρηξας
ἔρρηξε
ἐρρήξαμεν
ἐρρήξατε
ἔρρηξαν

Aorist
subjunctive

ῥήξω
ῥήξῃς
ῥήξῃ
ῥήξωμεν
ῥήξητε
ῥήξωσι

Aorist
optative

ῥήξαιμι
ῥήξειας
ῥήξειε
ῥήξαιμεν
ῥήξαιτε
ῥήξειαν

Aorist
infinitive

ῥῆξαι

Aorist
participles

ῥήξας
ῥήξασα
ῥῆξαν

Aorist
imperative

ῥῆξον
ῥήξατε




Future
indicative

ῥήξω
ῥήξεις
ῥήξει
ῥήξομεν
ῥήξετε
ῥήξουσι

Future
optative

ῥήξοιμι
ῥήξοις
ῥήξοι
ῥήξοιμεν
ῥήξοιτε
ῥήξοιεν

Future
infinitive

ῥήξειν

Future
participles

ῥήξων
ῥήξουσα
ῥήξον

Imperfect
indicative

ἐρρήγνυν
ἐρρήγνυς
ἐρρήγνυ
ἐρρήγνυμεν
ἐρρήγνυτε
ἐρρήγνυσαν

Perfect
indicative

ἔρρωγα
ἔρρωγας
ἔρρωγε
ἐρρώγαμεν
ἐρρώγατε
ἐρρώγασι

Perfect
subjunctive

ἐρρώγω
ἐρρώγῃς
ἐρρώγῃ
ἐρρώγωμεν
ἐρρώγητε
ἐρρώγωσι

Perfect
optative

ἐρρώγοιμι
ἐρρώγοις
ἐρρώγοι
ἐρρώγοιμεν
ἐρρώγοιτε
ἐρρώγοιεν

Perfect
infinitive

ἐρρωγέναι

Perfect
participles

ἐρρωγώς
ἐρρωγυῖα
ἐρρωγός

Pluperfect
indicative

ἠρρώγη
ἠρρώγης
ἠρρώγει
ἠρρώγεμεν
ἠρρώγετε
ἠρρώγεσαν

MIDDLE VOICE
Present
indicative

ῥήγνυμαι
ῥήγνυσαι
ῥήγνυται
ῥηγνύμεθα
ῥήγνυσθε
ῥήγνυνται

Present
subjunctive

ῥηγνύωμαι
ῥηγνύῃ
ῥηγνύηται
ῥηγνυώμεθα
ῥηγνύησθε
ῥηγνύωνται

Present
optative

ῥηγνυοίμην
ῥηγνύοιο
ῥηγνύοιτο
ῥηγνυοίμεθα
ῥηγνύοισθε
ῥηγνύοιντο

Present
infinitive

ῥήγνυσθαι

Present
participles

ῥηγνύμενος
ῥηγνυμένη
ῥηγνύμενον

Present
imperative

ῥήγνυσο
ῥήγνυσθε




Aorist
indicative

ἐρρηξάμην
ἐρρήξω
ἐρρήξατο
ἐρρηξάμεθα
ἐρρήξασθε
ἐρρήξαντο

Aorist
subjunctive

ῥήξωμαι
ῥήξῃ
ῥήξηται
ῥηξώμεθα
ῥήξησθε
ῥήξωνται

Aorist
optative

ῥηξαίμην
ῥήξαιο
ῥήξαιτο
ῥηξαίμεθα
ῥήξαισθε
ῥήξαιντο

Aorist
infinitive

ῥήξασθαι

Aorist
participles

ῥηξάμενος
ῥηξαμένη
ῥηξάμενον

Aorist
imperative

ῥῆξαι
ῥήξασθε




Future
indicative

ῥήξομαι
ῥήξει
ῥήξεται
ῥηξόμεθα
ῥήξεσθε
ῥήξονται

Future
optative

ῥηξοίμην
ῥήξοιο
ῥήξοιτο
ῥηξοίμεθα
ῥήξοισθε
ῥήξοιντο

Future
infinitive

ῥήξεσθαι

Future
participles

ῥηξόμενος
ῥηξομένη
ῥηξόμενον

Imperfect
indicative

ἐρρηγνύμην
ἐρρήγνυσο
ἐρρήγνυτο
ἐρρηγνύμεθα
ἐρρήγνυσθε
ἐρρήγνυντο

Perfect
indicative

ἔρρηγμαι
ἔρρηξαι
ἔρρηκται
ἐρρήγμεθα
ἔρρηχθε
ἔρρηνται

Perfect
infinitive

ἐρρῆχθαι

Perfect
participles

ἐρρηγμένος
ἐρρηγμένη
ἐρρηγμένον

Pluperfect
indicative

ἠρρήγμην
ἤρρηξο
ἤρρηκτο
ἠρρήγμεθα
ἤρρηχθε
ἤρρηντο

PASSIVE VOICE
Present
indicative

ῥήγνυμαι
ῥήγνυσαι
ῥήγνυται
ῥηγνύμεθα
ῥήγνυσθε
ῥήγνυνται

Present
subjunctive

ῥηγνύωμαι
ῥηγνύῃ
ῥηγνύηται
ῥηγνυώμεθα
ῥηγνύησθε
ῥηγνύωνται

Present
optative

ῥηγνυοίμην
ῥηγνύοιο
ῥηγνύοιτο
ῥηγνυοίμεθα
ῥηγνύοισθε
ῥηγνύοιντο

Present
infinitive

ῥήγνυσθαι

Present
participles

ῥηγνύμενος
ῥηγνυμένη
ῥηγνύμενον

Present
imperative

ῥήγνυσο
ῥήγνυσθε




Aorist
indicative

ἐρράγην
ἐρράγης
ἐρράγη
ἐρράγημεν
ἐρράγητε
ἐρράγησαν

Aorist
subjunctive

ῥαγῶ
ῥαγῇς
ῥαγῇ
ῥαγῶμεν
ῥαγῆτε
ῥαγῶσι

Aorist
optative

ῥαγείην
ῥαγείης
ῥαγείη
ῥαγεῖμεν
ῥαγεῖτε
ῥαγεῖεν

Aorist
infinitive

ῥαγῆναι

Aorist
participles

ῥαγείς
ῥαγεῖσα
ῥαγέν

Aorist
imperative

ῥάγητι
ῥάγητε




Future
indicative

ῥαγήσομαι
ῥαγήσει
ῥαγήσεται
ῥαγησόμεθα
ῥαγήσεσθε
ῥαγήσονται

Future
optative

ῥαγησοίμην
ῥαγήσοιο
ῥαγήσοιτο
ῥαγησοίμεθα
ῥαγήσοισθε
ῥαγήσοιντο

Future
infinitive

ῥαγήσεσθαι

Future
participles

ῥαγησόμενος
ῥαγησομένη
ῥαγησόμενον

Imperfect
indicative

ἐρρηγνύμην
ἐρρήγνυσο
ἐρρήγνυτο
ἐρρηγνύμεθα
ἐρρήγνυσθε
ἐρρήγνυντο

Perfect
indicative

ἔρρηγμαι
ἔρρηξαι
ἔρρηκται
ἐρρήγμεθα
ἔρρηχθε
ἔρρηνται

Perfect
infinitive

ἐρρῆχθαι

Perfect
participles

ἐρρηγμένος
ἐρρηγμένη
ἐρρηγμένον

Pluperfect
indicative

ἠρρήγμην
ἤρρηξο
ἤρρηκτο
ἠρρήγμεθα
ἤρρηχθε
ἤρρηντο